Gdzie warto w Polsce spędzić święta wielkanocne?

2023-04-02
Gdzie warto w Polsce spędzić święta wielkanocne?

Polska to kraj pełen wyjątkowych tradycji i zwyczajów, zwłaszcza tych zakorzenionych w wierze katolickiej. Jednym z najważniejszych świąt jest Wielkanoc. Dla wielu świętowanie Wielkanocy rozpoczyna się tydzień wcześniej w Niedzielę Palmową. Po której następuje Wielki Tydzień, sobota wielkanocna i niedziela, a na koniec, Poniedziałek Wielkanocny. Co roku w Niedzielę Palmową na rynku Lipnicy Murowanej odbywa się wyjątkowy festyn. Podczas którego miejscowa ludność rywalizuje o to, kto będzie mieć najwyższą palmę. Osoby decydujące się na wyjazd najczęściej wybierają polskie góry lub nadmorskie miejscowości. Regionalne tradycje mogą jednak uatrakcyjnić wielkanocne wyprawy w nieco mniej „oczywiste” zakątki Polski. W tym roku święta wypadają początkiem kwietnia.


Lasy

Góralskie zwyczaje często przyciągają turystów. W północno-wschodniej Polsce są bardzo ciekawe tereny. Puszcza Białowieska z pewnością zapewni odpowiednią dawkę relaksu. Doświadczymy też odpowiedniej atmosfery do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Puszcza Białowieska to ostatni naturalny las pierwotny Europy Środkowej i Wschodniej. Położony na granicy Polski i Białorusi. Jest to unikalne miejsce, które stanowi ważne środowisko dla wielu gatunków roślin i zwierząt. W tym dla żubrów — największych zwierząt kopytnych żyjących w Europie. W lasach Puszczy Białowieskiej rośnie wiele rzadkich gatunków drzew. W tym dęby, jesiony, lipy, świerki i sosny. Las ten jest również ważnym siedliskiem ptaków, ssaków, owadów i innych organizmów. Spacer po tamtejszym lesie może bardzo umilić nam czas. Puszcza Białowieska to idealne miejsce dla miłośników pieszych wędrówek. Można tam spacerować po malowniczych szlakach turystycznych. Które prowadzą przez piękne lasy, wzdłuż rzek i jezior. Dla bardziej religijnych lub pragnących zgłębiać kulturę. Puszcza Białowieska to również miejsce o bogatej historii i kulturze. Można tam odwiedzić muzea, zobaczyć zabytkowe cerkwie i kościoły. Także poznać historię i tradycje ludzi, którzy od wieków mieszkają w tym rejonie. W okresie wielkanocnym jest to super miejsce na wypoczynek i relaks. To idealne miejsce dla osób szukających spokoju i wypoczynku na łonie natury. Można tam odpocząć od zgiełku miasta, wynająć sobie domki lub apartamenty. Cieszyć się pięknem otaczającej przyrody. Na Podlasiu znajdują się muzea skupione na tradycjach wielkanocnych, a nawet ich symbolu – pisankach. Jednym z nich jest Muzeum Jaj Wielkanocnych w Ciechanowcu. Jest to niezwykłe muzeum poświęcone sztuce zdobienia jajek wielkanocnych. Muzeum znajduje się w Ciechanowcu, w województwie podlaskim. Jest jednym z największych muzeów jajek w Europie. W muzeum można zobaczyć tysiące jajek, różnych rozmiarów, kolorów i wzorów. Zdobionych różnymi technikami, takimi jak wycinanie, drapanie, malowanie, klejenie i wiele innych. W muzeum są też eksponowane jajka z różnych krajów i kontynentów. Co pokazuje różnorodność tradycji wielkanocnych na całym świecie. Muzeum Jaj Wielkanocnych w Ciechanowcu to wyjątkowe miejsce dla miłośników sztuki i tradycji wielkanocnych. Które warto odwiedzić, zwłaszcza w okresie przedświątecznym.


Mazowsze

Będąc na Mazowszu, warto pomyśleć o wycieczce do Łowicza. Miejscowości położonej 86 km na zachód od Warszawy. Znajdują się tam piękne hotele lub spa. Gdzie tradycje województwa mazowieckiego są wciąż żywe i mają się dobrze. W Niedzielę Palmową pojawiają się ludzie ubrani w stroje regionalne. Po procesji do kościoła z własnoręcznie wykonanymi palmami. Niektóre z nich mają nawet ponad 4 metry. Warto też zobaczyć zamki znajdujące się na Mazowszu. Zamek w Czersku czy też Zamek w Ciechanowie. W zamkach znajdują się oczywiście muzea. Znajdziemy tam też Skansen w Sierpcu — skansen położony na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Zielonej. Gdzie można zobaczyć zrekonstruowane wiejskie zagrody z XIX i XX wieku oraz poznać życie wiejskie z tamtej epoki.


Małopolska

Może warto podążać za regionalnymi przysmakami, które są charakterystyczne dla polskiej kultury? W Małopolsce spróbujemy tradycyjnie podawanej w Niedzielę Wielkanocną zupy. W Tatrach możemy podziwiać piękne widoki gór. Jeśli wiosna jest późna, to napotkać możemy jeszcze dużo śniegu. Ponadto, w Tatrach w okresie Wielkanocy organizowane są różnego rodzaju imprezy kulturalne. Takie jak wystawy, koncerty czy spektakle teatralne. Wystarczy wynająć tylko pensjonat lub innego rodzaju apartamenty. Warto zatem śledzić lokalne wydarzenia i programy kulturalne, aby nie przegapić żadnej interesującej imprezy. W innym regionie małopolski możemy też wybrać się na największe pokazy pasyjne. Jakie odbywają się w tym czasie w Polsce. Na szczególną uwagę zasługują Kalwaria Zebrzydowska czy Kalwaria w Niepokalanowie. W takich miejscach zachowana zostanie odpowiednia atmosfera świąteczna razem z mszą. Wielkanoc to dobra okazja do odwiedzenia tak ciekawych zabytków sakralnych.


Lubelszczyzna

Lubelszczyzna nie jest typowym kierunkiem na Wielkanoc w Polsce. Jednak na pewno oferuje wiele atrakcji turystycznych i kulturalnych związanych ze świętami. W Polsce najpopularniejszymi kierunkami na Wielkanoc są zazwyczaj Kraków i okolice. Wrocław, Poznań, Warszawa czy Zakopane. Jednakże Lubelszczyzna może być interesującą alternatywą dla osób, które chcą uniknąć tłumów. Oraz poszukują bardziej spokojnego miejsca do spędzenia świąt. Można wynająć dla siebie wille lub pokoje gościnne. Lubelszczyzna oferuje wiele pięknych zabytków, urokliwych miasteczek, a także malowniczych krajobrazów, które warto zwiedzić. W okresie Wielkanocnym wiele miejscowości na Lubelszczyźnie organizuje tradycyjne jarmarki świąteczne, procesje i nabożeństwa. A także kulinarne wydarzenia, na których można spróbować lokalnych potraw lub które można kupić. Znajdziemy tam regionalne produkty wiele pyszności. Takich jak chleby, ciasta, wędliny czy sery oraz rękodzieło. Wśród tradycyjnych potraw na Wielkanoc, popularne są w Lubelszczyźnie. Żurek, biała kiełbasa, jajka w różnych wariacjach, babka wielkanocna oraz mazurki. Można je spróbować w restauracjach czy kawiarniach.


Treść dodał: Pomnik grunwaldzki -  Plac Niepodległości Zakopane Pomnik grunwaldzki - Plac Niepodległości Zakopane
Do góry